Quantcast
Channel: Заедно в час
Viewing all 1131 articles
Browse latest View live

Заедно в час набира училища-партньори за новата учебна година

$
0
0

azreporterДо 1 юни програма Заедно в час предоставя възможност на училища и професионални гимназии да привлекат като учители млади и успешни хора с лидерски качества, които приемат за лично предизвикателство да мотивират учениците да постигат високи цели и да реализират пълния си потенциал.Училищата трябва да обучават ученици в редовна форма и да отговарят на един или повече от следните критерии: произхождат от семейства с нисък социално-икономически статус; показват незадоволителни резултати на външни оценявания и държавни зрелостни изпити; произхождат от езикови малцинства; в риск са от отпадане от училище поради ниска мотивация за учене и значително изоставяне от учебния материал.

„Иска ми се съвместно със Заедно в час да обновя екипа си. Мисля, че това ще е прекрасно за училището – нови учители, млади хора, които да работят за успехите на децата, хора, които да се реализират, показвайки на всички, че училището не е институцията, към която обществото да насочва предимно негативите си, а е място, в което децата да получават повече и повече, за да успяват като ангажирани и знаещи, като самоопределени и подготвени за съвместния живот с другите хора, като умеещи да се наслаждават на собствения си живот и не на последно място да растат хармонични и целеустремени.” Това споделя Мария Сандева, директор на основното училище в с. Долни Пасарел, където работят двама учители на Заедно в час.

page 16_5Развиването на техния лидерски потенциал на директорите, с които работи Заедно в час също е приоритет на организацията, която се опитва да споделя разнообразни ресурси за това от международната мрежа Teach For All, от която е част. Така например г-жа Мария Сандева посети успешни училища в бедни региони на Лондон, които въпреки мястото, където се намират, предоставят качествено образование на своите ученици. Тя се прибра изключително мотивирана да започне да прилага на практика видяното там, да развива своя учителски колектив и да стимулира учениците и родителите към по-ангажирано отношение към образованието.

До момента Заедно в час работи с 42 партньорски училища. Всички те са част от широката мрежа съмишленици на организацията, които допринасят активно за разширяване на достъпа до качествено образование в България. Училищата, с които работи Заедно в час, имат възможност да реализират съвместни проекти и да обменят добри практики. Директорите и учителският колектив на тези училища често участват на конференции и семинари, чрез които да споделят натрупания си опит и да разширят мрежата си от контакти в сферата на образованието.

Училищата могат да изтеглят формата за кандидатстване за учители по програмата в секция „За училища“ на сайта на организацията www.zaednovchas.bg.


Директори обсъждаха методи за подкрепа на нови учители от училищния колектив

$
0
0

hp5_newЗаедно в час организира два семинара за директори на тема „Приобщаване на нови учители към училищната среда“. Първият семинарсе проведе на 22 април в Общинския културен център в Красно село в София, а вторият – на 25 април в Дома на културата в Пловдив. В семинарите се включиха общо над 60 директори на училища от регионите София и Пловдив.

Директорите обсъдиха какво мотивира и обезкуражава начинаещите учители. Сред основните предизвикателства се откроиха управлението на класната стая, училищната документация, предметното знание, вписването в колектива, визията за постижения на учениците, работата с родителите и усещането, че усилията им не са оценени. В работа по групи директорите обсъдиха как да подкрепят един нов учител, ако се сблъска с някои от тези трудности.

Училищните директори представиха различни примери за подкрепа на младите учители – представяне на учителя пред колегите, включването му в общи събития с колеги и ученици, третирането му като всички останали колеги, менторство от по-опитни колеги и бърза и адекватна реакция при конфликтни ситуации. Заедно в час също представи своите типове подкрепа, сред които се откриха посещенията в класната стая и даването на обратна връзка, разговорите с учителя, обучения, индивидуални планове за развитие.

По време на семинарите директорите имаха възможност да се срещнат с учители по програмата, които им представиха своя начин на преподаване в класната стая.

Медиите за нас

$
0
0

News 7, Новите будители на България

TV 7, Учителката Златка Димитрова – ангел на децата в Христо Даново

News 7, Вдигат заплатите на младите учители

БНТ, Клисарова увеличава заплатите на младите учители

Нова телевизия, По-високи заплати за началните учители

Дневник, Клисарова с идея професионалисти да преподават в училище

Нова телевизия, Успели хора помагат на млади хора

Дневник, Заедно в час: Всички учители трябват да бъдат учители по мислене

Дневник, Ученик с интернет билет за метро купува ли

Study Abroad, Заедно в час набират училища-партньори

Нов поглед, Фестивал на науката се проведе в Мирково

Капитал, Кои са българските новатори в образованието

Капитал, Революцията започна

БНТ, Как се купува билет за метрото – не питайте 15-годишните ученици в България

Фокус, Евгения Пеева: 40% от българските ученици са функционално неграмотни

Кариери, Нова тв поредица ще разказва за училищния живот в малките градове

Благодарим Ви!

$
0
0

Специални благодарности на нашият основен спонсор Фондация „Америка за България” и щедрите ни дарители:

Vivacom, Челопеч Майнинг, Аурубис, CERES Investment Fund, Пикадили, Astra Zeneca, ЧЕЗ и индивидуалните дарители: Деницa Желязкова, Иво Евгениев, Евгени Орашъков, Антони Радев, Зоя Паунова, Борислав Стефанов.

Благодарности за подкрепата и сътрудничеството на: 

Анелия Клисарова, министър на образованието и науката; Ивайло Пенчев, изпълнителен директор на Walltopia; Никола Треан, изпълнителен диретор на Аурубис България; Мануела Тотева, мениджър „Комуникации“, Аурубис България; Ани Салич, Нова телевизия; Светлана Божилова, Директор на УТ „Алма Матер“; Деян Петров, координатор в Асоциация „Родители“; Елица Георгиев, Нова телевизия; Надя Младенова, МОН; Ирена Цекова, МОН; Атанас Махлелиев, МОН; Иван Иванов, МОН; Гергана Тодорова, Дънди Прешъс; Антоанета Пакова, Началник РИО Пловдив; Димитринка Вакрилова, Началник отдел РИО Пловдив; Валентина Кайтазова, Началник РИО Пазарджик; Веселка  Боева, Старши експерт по чуждоезиково обучение РИО Пазарджик; Ваня Кастрева, Началник РИО София-град; Антоанета Асенова, Старши експерт Квалификация на педагогическите кадри РИО София-град; Мила Манчева, Началник РИО София-област; Стоянка Тонгова, Началник отдел РИО София-област; Еленко Начев, Началник РИО Ловеч; Татяна Ичева, Старши експерт по математика, информатика и информационни технологии РИО Ловеч; Донка Сименонова, Началник РИО Стара Загора; Стайка Палазова, Старши експерт за квалификация на педагогическите кадри РИО Стара Загора; Стефан Стоянов, Заместник-кмет “Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики” Община Пловдив; Ива Гешева, Директор на Дом на културата „Борис Христов“ град Пловдив; Мария Минчева, Директор Дирекция образование Столична Община; Стефан Стефанов, Директор Общински културен институт „Красно село“ град София; Елка Йорданова, Държавен експерт квалификация, МОН.

Писмо от изпълнителния директор

$
0
0

jeniСкъпи приятели,

Изминалият месец бе наситен с интересни срещи с вдъхновящи лидери. Заедно в час организира четири събития от поредицата „Уроци по лидерство“, които срещнаха студенти и млади професионалисти с министъра на образованието и науката проф. Анелия Клисарова, Никола Треан, изпълнителен директор на Аурубис България, и двама от членовете на Експертния съвет на Заедно в час – Ани Салич, водеща в Нова телевизия, и Ивайло Пенчев, изпълнителен директор на Walltopia.

Министър Клисарова изрази силната си подкрепа към дейността на организацията и ни определи като пионери в привличането на млади и талантливи хора към учителската професия. Оказа се, че нашите стратегически приоритети се доближават изключително много до визията на министър Клисарова за подобряване на образователната сфера, която си пожела скоро всички деца в България да получават качествено образование. Ани Салич и Ивайло Пенчев също изразиха своята отдаденост към образователната кауза, важността на качественото образование в днешно време и необходимостта от мотивирани учители, които са фокусирани върху успехите на учениците и развиването на техния потенциал.

До 1 юни приемаме заявления от директори на училища за приемане на учители по програма Заедно в час. Във връзка с това организирахме два семинара за директори, които бяха посветени на темата за интегрирането на млади учители в техния колектив и подкрепата на новите учители през първите месеци.

От този месец в екипа имаме и две отворени постоянни позиции, за които може да разберете повече от съответната статия в бюлетина. В допълнение на това Адеко България избра Заедно в час като свой партньор в международната инициатива „Way to Work”, която цели да подкрепи професионалното развитие на студентите. Всички желаещи да се включат в инициативата могат да кандидатстват за стажантската позиция на Програмен координатор в нашия екип. Щастливи сме, че общността на Заедно в час се увеличава с още отдадени хора на мисията за равен достъп до качествено образование.

Сърдечни поздрави,

Евгения

„Пощенска кутия за детски приказки“посреща 1 юни

$
0
0

cover_postboxВ 12:00ч. на 1 юни в Bulgaria Mall, Пощенска кутия за приказки ще представи най-добрите детски приказки, писани от малки и големи деца. В писането се включиха ученици от четири софийски училища и от 1во СОУ в гр. Търговище, а в четенето ще участват любимите на децата Драго Симеонов и Ахинора, певицата Миленита и актрисите Мая Бежанска и Биляна Петринска.

Много изненади и подаръци очакват посетителите, а програмата след приказките продължава с още игри и музика от Sentimental Swingers и Силвия Лулчева, която ще представи „Приказка за вълшебната флейта“.

Наши специални гости ще бъдат учениците от:

18 СОУ „Уилям Гладстон“, София
1во СОУ „Свети Седмочисленици“ гр. Търговище
132 СОУ „Ваня Войнова“, София
15 СОУ „Адам Мицкевич“, София
119 СОУ „Академик Михаил Арнаудов“, София

Първокласници изготвиха енциклопедия „Книга на света“

$
0
0

eli 1 eli 2На 19 май, по случай завършването на първи клас, в 132 СОУ бе организирано тържество, на което учениците показаха какво правиха в занималнята през годината със своя преподавател Елка Милушева. Присъстваха около 80 гости – родители, учители, ръководството на 132 СОУ и на други училища, колеги от Заедно в час, преподаватели от Софийския университет, както и представители на различни  НПО.

Тържеството започна с видео – откровена изповед на децата за това какво им се е случило през тази учебна година. Децата влязоха в ролята на различни държави, които са изучавали през годината и ни разказаха най-важното за всяка държава, като не пропуснаха да ни поздравят на различни езици. На края представиха енциклопедията „Книга на света“, която създадоха през учебната година. Децата споделиха с гостите, че книгата е най-добрият приятел на човека, поради което и те цяла година са писали и украсявали страниците на техния приятел. През цялото време на видеостена гостите гледаха снимки от първия до последния учебен ден в класната стая и извън нея.

„Аз лично съм много доволна и  щастлива, защото видях резултата от труда си през цялата година и се убедих, че и най- трудния и досаден материал може да бъде забавен и усвоен, стига да е поднесен интересно и представен като игра.“ Това сподели Елка Милушева в края на тържествено завършване на нейните първокласници.

Първокласници влязоха в ролята на дракони, рицари и принцеси

$
0
0

val 1
На 19 май приключи учебната година за първокласниците на нашия учител Валерия Иванова. С подкрепата и помощта на ученици от Американския колеж в София – Александра, Ива, Виктория и Веселин – децата и техният възпитател работиха в продължение на 2 месеца, за да подготвят театрална постановка и изложба на постери, изготвени по време на Заниманията по интереси.  Целта на събитието бе да представи продукти от работата в Занималнята пред родители, учители и ръководството на училището, така че да се популяризира активното организиране на дейности и използването на пълния възпитателен потенциал на целодневното обучение.

val 2Пиесата включваше дракони, рицари и принцеси и естествено много приключения, а екшънът се преплиташе с хумор и детска неподправеност. Представлението беше посветено на екипността, сътрудничеството, професионализма – въпроси, разисквани през учебната година. Актьорската игра се редуваше с песни на английски език, които децата услужливо преведоха на гостите.

Изложбата от своя страна включваше теми като: „Ние и околният свят”, „Нашите чувства”, „Нашите цели”, „Нашите успехи”. Събитието завърши с подарък за родителите и ръководството на 40 СОУ – книжка с мъдри детски мисли, събрани по време на различните дискусии. Всички изглеждаха развълнувани, щастливи и изпълнени с ентусиазъм за следващата учебна година.


Продължава документалната поредица „Влез в час“

$
0
0

hp5_newВ партньорство със студентската телевизия Алма Матер и медийна група България он ер стартирахме новата поредица от документални филми „Влез в час“. До момента се излъчиха три вълнуващи филма от Самоков и селата Горна Малина и Мирково. На 28 юни от 13:00 ще се излъчи четвъртият филм от поредицата, в който ще Ви срещнем с нашия учител Мирена Петрова и нейните ученици и колеги от училището в село Чавдар. Ако сте пропуснали да гледате някой от филмите, ще може да го направите през юли и август, когато ще се излъчат техни повторения в ефира на телевизия и радио България он ер.

„Влез в час“ се фокусира към момичетата и момчетата от малките населени места. Предмет на специален интерес са техните усилия да подобрят средата, в която живеят, да разполагат с по-широки възможности за реализация на собствени идейни проекти в най-различни области – образование, професионално развитие, изкуства, култура, екология и др. Основните пространства, в които епизодите се разгръщат са важните за младежите места в рамките на техния град – училището, клубовете, които посещават, домашно пространство, улицата.

page 10_2„Много често хората си мислят, че на подобни отдалечени места нищо положително не се случва, но филмите ще ни разкрият един по-различен свят, в който учители, ученици и родители са активно ангажирани в образователния процес“, споделя Евгения Пеева, изпълнителен директор на Заедно в час.

Според Светлана Божилова, директор на ТВ „Алма матер” интересът на университетската телевизия към този проект е провокиран от потребността за цялостна реформа в образователната система. ”Истинското богатство на една нация са истински образованите млади хора”, категорична е тя.

Проведохме практически обучения за студенти

$
0
0

През изминалия месец екипа по привличане и подбор на учители в Заедно в час проведе серия от практически обучения за студенти от Софийски университет (СУ) и Пловдивски университет (ПУ). Поредицата обучения, които организирахме, имахаза цел да развият ключови умения, спомагащи изграждането на студентите като бъдещи успешни професионалисти. Всички участници получиха сертификати за успешното преминаване на обучението, в което се бяха включили.

training 1Едно от първите обучения бе на тема „Как да управляваме и оползотворяваме времето си, така че да успеем да се справим ефективно с всичките си задачи?“ Участниците научиха как да:
- изготвят и използват списък със задачи;
- приоритизират и групират задачите си;
- управляват времето си, създават и използват личен график;
- управляват енергията си;
- повишават ефективността си;

Обучението бе особено подходящо за активни студенти, които освен посещаването на лекции имат множество други задачи и задължения – участие в студентски организации или клубове по интереси, изготвяне на допълнителни разработки и доклади към университета, съчетаване на учене с работа или други ангажименти.

В друго обучение участниците научиха повече за това как да изготвятсвоето CV и как да напишат подходящо мотивационно писмо при кандидатстване за работа, проект или друга дейност. Заедно с екипа на Заедно в час студентите отговорихана въпросите:
- Защо е важно да знаем как се пише CV и мотивационно писмо?
- Какви са основните правила за едно добро CV и мотивационно писмо – какво да съдържат и какво не?
- На какво да наблегнем и какво да избягваме в процеса на писане на CV и мотивационно писмо?

training 2Екипът на Заедно в час представи и основните принципи на модела „Преподавай като лидер“ пред студентите от педагогическите специалности на ПУ. През последните три години над 100 от най-перспективните завършващи студенти и млади професионалисти влязоха в едни от най-предизвикателните класни стаи, за да преподават за две години по програма Заедно в час. За да постигат успех с учениците си, те използват модела Преподавай като лидер, използван в над 30 организации от световната мрежа Teach For All.

По време на това обучение студентите научиха как може да:
1. Да усъвършенстват постоянно себе си;
2. Да си поставят високи цели в класната стая;
3. Да работятза успеха на учениците си;
4. Да управляват класната си стая и да планират работата на учениците си;
5. Да конкретизират какво искат да постигнете заедно с учениците си.

Генералният директор на HP сподели своите уроци по лидерство

$
0
0

iravanНа 29 май в Аулата на Нов български университет в София се проведе дискусия между студентите от университета и Ираван Хира, генерален директор на HP в България и ръководител на дейността на Глобалния център за услуги на HP България. Дискусията бе част от поредица срещи, които Заедно в час традиционно организира в университети с цел запознаването на студентите с успешни лидери и мениджъри от различни сфери, които да им разкажат за своя път към успеха.

Г-н Хира разказа за това какво е да бъдеш лидер в една от най-големите компании в България, какви качества трябва да притежават успешните лидери и как да ги развият. „Всеки е роден с потенциал да бъде лидер“, сподели той със студентите. „Вие имате предимството да сте млади, пълни с енергия и това ви прави ценни за всеки работодател.“

Ираван Хира има повече от 14 години професионален опит в HP България, като заема различни търговски и управленски позиции, а през 2009 г. поема ръководството на компанията. За постигнати високи професионални успехи е отличаван два пъти с членство в „Клуб на победителите“ на Нewlett-Рackard, а през 2010 г. е сред финалистите в конкурса Мениджър на годината. През 2013 г. е избран за председател на Българския форум на бизнес лидерите.

Как се приготвя успех (рецепта)

$
0
0

maksim 1 Успехът е много странно нещо, но само когато човек се докосне реално до него, може да разбере каква е същността му. Това да си музикант и да имаш пари за ядене само по себе си пак е успех. Това каза световноизвестният диригент и цигулар Максим Ешкенази, който взе участие в деветнадесетото издание на инициативата „Рецепти за успех“ − поредица от срещи с вдъхновяващи лектори, които споделят своите тайни по пътя към успеха.

Тайната на всеки успех е да видиш цялата картина и да правиш малки стъпки, за да стигнеш крайната цел, все пак успехът е в резултат на 1% талант и 99% работа, каза още той. Ешкенази разказа, че езикът, с който работи, е разбираем в цял свят и това му дава редица предимства. Музиката му отваря врати. Той се чувства щастлив, ако има музика около себе си и това му е напълно достатъчно. Най-ценното нещо за него на сцената е това да успееш да забравиш всичко и да се отдадеш на музиката. На сцената никога не се изморява, а музиката му дава енергия.

maksim 2На 6 години Максим е искал да стане пилот във Формула 1, на 16 − пилот на изтребител, а на 26 вече диригент. Ешкенази каза, че обича да контролира нещата и затова най-много харесва да управлява самолети и да дирижира.

Максим сподели, че харесва и диджейска музика. За него когато думите спрат, музиката започва − не знаеш какво чувстваш, но го чувстваш. Най-ценното нещо е да убедиш обществото, че има нужда от музика, че тя е важна, каза той.

По думите му всяко дете има право на музика и той е решен да се бори за това.

За съвместната работа с хората около него Максим каза, че най-важно е да видиш възможностите на човека и да го оставиш да се развива, да стигне сам от точка А до точка Б. „Когато казваш на хората какво да правят, те спират да бъдат инициативни и да мислят“, каза Ешкенази.

Събитието „Рецепти за успех“ е организирано от M3 College, Сдружение „Тук-Там“ и Фондация Заедно в час.

*Автор на статията е Видка Атанова и е публикувана в Дневник. 

Подкрепете ни в онлайн платформата Global Giving

$
0
0

global giving 1От изминалия месец вече имаме нов канал за привличане на онлайн дарения през платформата Global Giving. За по-малко от три седмици успяхме да съберем над $7000 от 51 дарителя, с което получаваме правото да имаме постоянен профил на платформата и да привличаме дарения през нея. Целта ни е до края на месец юни да се изкачим до първото място за кауза, спечелила най-много дарения. Събраните средства ще подкрепят организацията на тазгодишната Лятна академия за успех и забавления на Заедно в час, която ще осигури вълнуващи занимания за над 300 ученици.

Ще сме благодарни, ако може да ни помогнете в постигането на тази цел като споделите линка (http://www.globalgiving.org/projects/free-summer-academy-for-300-bulgarian-children/) и призива ни за подкрепа с ваши познати и приятели. Тези от тях, които живеят в САЩ и даряват през Global Giving за каузата ни, ще получат данъчен кредит по правилата в САЩ. Благодаря ви!

Избрахме новия випуск от учители

$
0
0

new teachers 1 През месец май приключихме с подбора на новите учители по програма Заедно в час, които ще влязат в класните стаи от септември тази година. Над 1200 човека подадоха своите кандидатури, от които 91 успешно преминаха през трите етапа на подбор и получиха предложение от нас да се присъединят към новия випуск от учители. Финално 60 човека приеха нашата оферта и вече стартираха своето предварително обучение. Средната възраст на новия випуск учители е 26 година, като 42% от тях са мъже. 22% от всички новоприети учители са завършили университети в чужбина.

Новите учители преминават курс в Пловдивския университет, който ще им осигури педагогическа правоспособност, ако те вече не разполагат с такава. В допълнение те ще вземат участие в интензивно лятно обучение по международния модел „Преподавай като лидер“, за да развият необходимите им знания и умения, с които успешно да мотивират учениците си, да планират целенасочено и постоянно да повишават ефективността си. В последните три седмици от своето обучение учителите ще преподават в Лятната академия на Заедно в час, където ще имат възможността да приложат на практика новоусвоените принципи на ефективното лидерството и успешните методи на преподаване.

new teachers 2По време на двете години като учители участниците в програма получават редовно наблюдение и надграждащи обучения за преподавателски и управленски компетенции. Всеки един от учителите ще може да разчита на личен ментор в изграждането и доразвиването на своите лидерски умения. Ментори в програмата са водещи бизнес и обществени личности, загрижени от сегашните проблеми в училищното образование. Завършилите програмата осъзнават своя дългосрочен ангажимент към образованието и мисията на Заедно в час. Без значение дали те продължат професионалното си развитие в образователния или други сектори, учителите дългосрочно работят от своите нови позиции за подобряване на училищното образование.

През настоящата учебна година 70 учители по програмата преподават на над 5000 ученици в 42 училища в Западна и Южна България. „Искам да върна на учениците в България вярата, че с любов към знанието и упорит труд наистина могат да постигнат велики неща в живота си“, споделя един от учителите-лидери . Заедно в час си поставя амбициозната цел до 20 години да бъде преодоляна функционалната неграмотност в България, като организацията ще допринася за това, наред с партньорите си -публичните институции, неправителствения сектор и бизнеса, като подкрепя по 200 нови учители на година и обхваща поне една десета от учениците в България. Фондацията е партньор от международната мрежа Teach For All, чиито членове успешно работят за подобряване на достъпа до качествено образование в над 30 страни на 6 континента.

Писмо от изпълнителния директор

$
0
0

jeni

Скъпи съмишленици,

През месец май приключихме с подбора на новите учители по програма Заедно в час, които ще влязат в класните стаи от септември тази година. Над 1200 човека подадоха своите кандидатури, от които 91 успешно преминаха през трите етапа на подбор и получиха предложение от нас да се присъединят към новия випуск от мотивирани учители-лидери. Финално 60 човека приеха нашата оферта и вече стартираха своето предварително обучение към Пловдивския университет.

Броят на желаещите да се включат в програмата тази година е с 30% по-висок от този през миналия сезон. Този резултат ни показва, че в България има все повече мотивирани специалисти, които вярват дълбоко в потенциала на всички деца за успех и имат желание да бъдат част от положителната промяна в живота на своите ученици. Всички участници са уверени и в професионалното и личностното развитие, което ще получат като учители. Повишаването на популярността на програма Заедно в час и способността ни да привличаме все повече, все по-мотивирани и талантливи млади кандидати ни показва, че престижът на учителската професия може да бъде възвърнат. Уважението към професията зависи от високите ни очаквания към хората, които подбираме да работят като учители, както и от инвестицията, която правим в тяхното професионално развитие и подкрепа в предизвикателната им работа. А резултатите, които постигат и учителите по програма Заедно в час и отдадените им млади или пък по-опитни колеги в училище, ни доказват всеки ден колко важна е ролята на учителя и колко силно въздействие има той върху настоящето и бъдещето на своите ученици.

За да демонстрираме именно този ефект на учителите върху учениците и способността на децата да успяват и да се развиват, през изминалия месец стартира нова телевизионна поредица от документални филми в ефира на Bulgaria on Air – резултат от партньорство между университетската телевизия „Алма Матер” и Заедно в час. Излъчените филми от Горна Малина и Мирково ни показаха реалността в тези малки населени места, където ученици и учители работят заедно и опровергават твърденията, че там нищо положително не може да се случи. Следващите епизоди от поредицата ще продължат да ни покажат примери за изключително будни ученици, които са променили отношението си към образованието и живота вследствие на целенасочената работа на техните учители. Чрез активно участие в учебните часове или разнообразни извънкласни дейности учениците показват, че са си поставили високи цели за бъдещето и са уверени, че с упорита работа няма непостижими неща пред тях.

През изминалия месец завършиха и най-малките ученици на нашите учители – в начален курс. С вълнуващи тържества ученици, учители и родители се поздравиха за успешния край на учебната година. Повече за емоционалните празненства в училищата може да прочетете в този брой на бюлетина. Учениците показаха изключително голям напредък и дори изненадаха своите учители и родители с постиженията си. Така например за една година първокласниците на учителката по програма Заедно в час Цвети Цветанова се научиха да се аргументират, да работят в екип, да си поставят цели и да извършват саморефлексия. В началото много хора не вярваха, че ученици на 7 годишна възраст могат да постигнат всичко това, но Цвети доказа, че при силно желание и високи цели, всичко е постижимо.  Тази вяра тя успя да предаде и на своите ученици.

С тази и още много вдъхновяващи истории ви каня да  прегледате последните новини от Заедно в час в настоящия бюлетин. Благодаря ви за подкрепата и за вярата, че заедно можем да покажем, че промяната в българското училище, за успеха на всяко едно българско дете, е възможна!

С уважение,

Евгения Пеева


Медиите за нас

$
0
0

Започна кампанията ни за набиране на мотивиращи учители

$
0
0

IMG_6887„Заедно в час“ откри своята кампания по привличане и подбор на нови учители-лидери. До 10 ноември на сайта на организацията се приемат кандидатури на млади и амбициозни хора, които ще работят като вдъхновяващи учители на ученици с ниски постижения и мотивация.

Набират се кандидати, които се стремят към постигането на високи резултати и проактивно търсят нови предизвикателства. Одобрените участници ще започнат да преподават на 15 септември със старта на следващата учебна 2015/2016 година.

Мисията на учителите от „Заедно в час“ е да осигурят равен достъп до качествено образование в България, като докажат с упоритата си работа, че дори и децата с нисък социално-икономически статус са способни да постигат отлични резултати. Програмата дава възможност на завършващи студенти и млади професионалисти от различни сфери да допринесат за положителна промяна в българското общество, като едновременно с това значително развият и усъвършенстват себе си.

Новите учители ще преминат курс в партньорски на организацията университет, който ще им осигури педагогическа правоспособност, ако те вече не разполагат с такава. В допълнение те ще вземат участие в интензивно лятно обучение по международния модел „Преподавай като лидер“. През това време учителите ще развият необходимите им знания и умения, с които успешно да мотивират учениците си, да планират целенасочено и постоянно да повишават ефективността си.

IMG_7071В последните част от своето обучение учителите ще преподават на над 400 ученици в традиционната Лятна академия на „Заедно в час“, където ще имат възможността да приложат на практика новоусвоените принципи на ефективното лидерството и успешните методи на преподаване.

По време на двете години като учители участниците в програмата получават редовна подкрепа от екипа на „Заедно в час“ под формата на наблюдения в класните стаи и обучения за развиване на техните преподавателски и управленски умения. Всеки един от учителите ще може да разчита на личен ментор в изграждането на своите лидерски умения. Ментори в програмата са водещи бизнес и обществени личности, ангажирани със сегашните проблеми в училищното образование.

След 2-годишното си участие в програмата участниците продължават развитието си като активни застъпници за образователната промяна чрез директна работа в училище или извън него. Над половината от досегашните 45 алумни на програма „Заедно в час“ продължават да се развиват в училище и в образователния сектор, а останалите се реализират в сферата на бизнеса и предприемачеството.

IMG_7134Това е пета пореда година, в която „Заедно в час“ набира успешни студенти и професионалисти за вдъхновяващи учители. През изминалата година над 1200 души подадоха своите кандидатури, като само 8% от тях успешно преминаха трите етапа на подбор и получиха оферта даа се присъединят към програмата.

През настоящата 2014/2015 учебна година близо 90 учители по програмата ще преподават на над 6000 ученици в 47 училища в 7 региона на България. „Искам да върна на учениците в България вярата, че с любов към знанието и упорит труд наистина могат да постигнат велики неща в живота си“, споделя един от настояшите учители-лидери.

„Заедно в час“ си поставя амбициозната цел до 20 години да бъде преодоляна функционалната неграмотност в България, като има по 200 нови учители на година и бъде обхваната поне една десета от учениците в България. Фондацията е част от международната мрежа Teach For All, която успешно работи за подобряване на достъпа до качествено образование в над 30 страни на 6 континента.

Николай Христов: „Колкото повече знания и умения има един човек, толкова по-широк е хоризонта му.“

$
0
0

niki hristov dundeeИнтервю с д-р инж. Николай Христов – изпълнителен директор на Дънди Прешъс Металс Челопеч ЕАД

Кои са най-важните ценности за вас, които прилагате в работата си?

Дънди Прешъс Металс Челопеч ЕАД е минна компания. Основната ни дейност е добив и преработка на медно-златно пиритни руди до концентрат. Разработваме медно-златно находище „Челопеч“ край село Челопеч, Софийска област.

Ценностите, в които вярваме, и върху които градим успеха в работата си са екологична отговорност, безопасност, достойнство и уважение, постоянно усъвършенстване, прозрачност и инвестиции в обществото. Всяка една от тези ценности има своето проявление в дейността ни и е забележително да се проследят резултатите. Високо ценим отговорността на бизнеса и се стремим да доказваме чрез делата си, че минният бизнес днес е различен от обичайния образ, който повечето хора си представят като се каже рудник или миньор.

Изискванията към минния бизнес предопределят посоката на развитие, а тя е към иновации за ефективно производство, опазване на околната среда и отговорно отношение към заинтересованите страни. Мога да кажа, че ние, макар и да сме сравнително малък по размери рудник, по отношение на иновации и интегриране на най-модерните ИТ технологии в производството, можем да конкурираме световни гиганти. Фактът че нашите ценности са осезаеми за всеки, който работи в рудник „Челопеч“ е вдъхновяващ и именно това осмисля търсенето на най-добрите практики, създаването на ноу-хау, което може да се предложи на световния пазар.

Рудник „Челопеч“ е уникално място със своите хора и с богатството на природата, което обаче, за да се осъзнае отново е свързано с професионалистите, които откриват, изследват, добиват и въвеждат технологии за преработване.  Минният инженер днес разполага с много инструменти, за да твори. Ние, в Дънди Прешъс Металс Челопеч инвестираме сериозно в обучението и в развитието на хората си – това е успешният подход.

Защо каузата за достъп до качествено образование е важна за вас?

Постиженията, които достигаме, са резултат от търсене, прилагане, анализ, усъвършенстване – това са рационалните двигатели на образования човек. Образованието, което дава възможности на практика да се постигат резултати е изключителна ценност. Това, което ние като компания искаме е нашите хора да знаят и да могат. Колкото повече знания и умения има един човек,  толкова по-широк е хоризонта му. Нужни са ни хора с възможности за развитие и желание за търсене. Подкрепяме образованието и вярвам, че от най-ранен етап има нужда да се инвестира в практически ориентирани програми, в това да се вижда успеха от образованието.

Стремим се да показваме успеха чрез нашата гимназия в Челопеч – това е Частната профилирана гимназия за чуждоезиково обучение „Челопеч“. Сериозно подпомагаме и качеството на образованието, което младите хора получават в Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски – град София. Всеки бизнес се нуждае от добре подготвени кадри. Чрез подпомагане и модернизиране на базата, чрез обучение на преподавателите и инвестиции в образователните продукти, с които работят постигаме по-високо ниво на подготовка, стесняваме дистанцията между теория и практика.  С цел постигане на по-високо качество на образованието в етапа на основното образование подкрепяме и работата на Заедно в час.

По какъв начин подкрепяте мисията и работата на Заедно в час?

Мисията на Заедно в час е да осигури достъп на всяко дете в България до качествено образование, като насърчава и подготвя способни и амбициозни млади хора да бъдат мотивиращи лидери. Няколко ключови думи от мисията на организацията са от изключително значение за нас – качествено образование и мотивиращи лидери. Това търсим и ние. Повярвахме на Заедно в час и на хората, които са в сърцето на организацията, че са способни да постигат целите си и да изпълняват мисията си.

Подкрепяме мисията за достъп на всяко дете в България до качествено образование чрез финансиране на двама учители от програмата на Заедно в час в основните училища в селата Челопеч и Чавдар. Вярваме, че чрез иновативен подход на преподаване и отношение ще бъдат създадени възможности за всяко дете да открие себе си и своя потенциал.

С кои са успехи на общността, в която работите, се гордеете най-много?

Има една мисъл, че бизнесът не може да процъфтява в общества, които западат. Ние се гордеем с успехите, които постигаме в дейността си, с резултатите, които ни носят удовлетворение и с мечтите за по-добро бъдеще, които ни мотивират да се развиваме.  Освен за нашето развитие и за повишаване ефективността на нашия бизнес, инвестираме сериозно в развитието на местните общности и се радваме на успехите, които постигат. Нашата общност има силно изразена гражданска позиция – познава правата си и търси отговорност. От голямо значение за успеха е факта, че в Челопеч се внедряват технологични новости, че има достъп и информация за най-новите постижения в различни сфери на дейността. Благосъстоянието на хората носи по-лесен достъп до култура, опазването на традициите и ценностите на района е много силно изразено. Най-непосредствена гордост обаче носят успехите на учениците, техните прояви на самостоятелно представяне, отстояване на позиции, творчество и инициативност. През тази година за първи път ученик на нашата гимназия стана лауреат на национална олимпиада по история, на матурите се доказа качеството на обучението с четирите пълни шестици; единствени в България ученици от гимназията участваха в европейско състезание за правата на потребителите и се класираха втори в европейската общност. Учениците от основните училища, в които работят преподаватели от Заедно в час също показаха чудесни резултати на външно оценяване. Това са все успехи, които ни карат да се радваме и да търсим постоянно усъвършенстване.

Какви са Вашите намерения и желания за бъдещето на общността, в която работите?

Основното ни желание е да сме истински партньор на общността, така че заедно да успеем да постигнем устойчивост на успехите и бъдещо развитие. Активно работим в тази посока както с общинските ръководства, така и с хората от общините. Тези общности имат потенциал за развитие и той трябва да бъде намерен и осъществен. По начинът, по който преподавателите насърчават развитието на учениците си и търсят да разкрият качества и умения, така и ние работим за откриване на подходящите условия, които ще създадат бъдещи възможности за икономически дейности.

Как изглежда успешната класна стая?

$
0
0

IMG_9230На 14 юни Заедно в час организира своята годишна конференция на тема „Образование за успеха на всяко дете”. Събитието даде отговор на въпроса Как изглежда успешната класна стая? чрез примери от класните стаи на учители на  Заедно в час. Конференцията включваше видео истории за успешни класни стаи в различни контексти, постер сесия с успешни практики и работилници водени от учители по програмата и техните ученици. През целия ден с нас бяха част от прекрасните ученици, участващи във видеата, работилниците и постер сесиите. Всички видеа с успешни примери от нашите класни стаи може да видите тук.

Нашите учители и ученици показаха, че успешната класна стая има ясна и целесъобразна визия за това какво учениците и учителят искат да постигнат заедно в края на учебната година. Учениците работят упорито, щастливи и спокойни са, помагат си. Те постигат значителен напредък в академичните си постижения и развиват нужните умения за успех – умения за четене, организираност, критично мислене и други. Учениците получават нов достъп до възможности и развиват умения, които им позволяват сами да намират нови възможности. Те развиват нужните им нагласи за успех в живота – вяра в собствения потенциал, вътрешна мотивация, упоритост и други.

В конференцията участваха различни представители на общността на Заедно в час – учители, директори-партньори, ученици, корпоративни партньори  и съмишленици, представители на различни образователни институции, гости от международната ни мрежа Teach For All.

Успешно завърши вторият випуск от учители на Заедно в час

$
0
0

IMG_5031Вторият випуск от 24 учители завърши участието си по програмата Заедно в час, което бе отбелязано на 28 юни с церемония по присъединяване към алумни общността на организацията. След две години усилена работа в крайно нуждаещи се училища и общности, те успешно извървяха първите стъпки към утвърждаването си като обществени лидери и агенти на промяната. Този път е дълъг и нелек, но екипът и съмишлениците на Заедно в час ще продължи да ги подкрепя и насърчава занапред.

По време на церемонията учителите споделиха, че промените в образователната система са възможни и в края на двете години те се чувстват още по-вдъхновени и мотивирани да работят за тяхното постигане. Учителите определят тези две години като период на лично израстване и трансформация най-вече заради тяхната водеща роля в променените нагласи на техните ученици към образованието и живота.

Близо една трета от новия випуск алумни ще останат да преподават в училище и една трета ще продължат да се занимават в сферата на образованието (социални проекти, държавна администрация и др.). Част от алумните ни продължават своето обучение в престижни магистърски програми в чужбина. Четирима от завършилия випуск учители влизат в ролята на координатори на сегашните учители – Велизар Стефанов, Ренета Богданова, Мирена Петрова, Жаклин Мисирян, с което се надяват, че ще допринесат още много деца да намерят себе си и да изберат най-правилния път за развитие.

На церемонията присъстваха сегашни и бъдещи учители по програмата, техни ментори, съмишленици, донори и партньори на фондацията. Сред гостите, които отправиха специални поздравления към завършилите учители бяха Иван Кръстев, заместник-министър на образованието и науката, Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондация „Америка за България”, Ираван Хира, генерален директор на HP България, Мария Сандева, директор на 202 ОУ в с. Пасарел, и Теодора Зарева, учител от първия випуск на Заедно в час и управител на Фондация „Мечти в действие“.

Viewing all 1131 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>